پنجشنبه هشتم دی ۱۳۹۰

نمونه سؤالات جزای عمومی (1)

1-     نمونه سوالات مربوط به مکتب ها :

الف) یکی از اندیشمندا ن و نظریه پردازان حقوق کیفری بر این عقیده است که « انسان و اعمال وی همواره محصول  ارگانیسم فیزیولوژیکی و روانی او و فضای فیزیکی و اجتماعی ای است که وی در آن زاده شده و رشد کرده است » . لطفاً مستدلاً  پاسخ دهید که نظریه  مطرح شده فوق منطبق با کدامیک از مکاتب حقوق جزا است ؟

ب‌)      کدامیک از مکاتب حقوق جزا بر این باور است که مجرم « با برخورداری از اراده آزاد » دست به اعمال مجرمانه می زند؟ این مکتب چه واکنشی را در پاسخ به اعمال مجرمانه مطرح می کند ؟

2-     نمونه سوالات مربوط به عناصر تشکیل دهنده جرم :

الف) فردی نسبت به صدور یک فقره سفته اقدام کرده اما در سررسید مقرر نسبت به پرداخت آن اقدام ننموده است . دارنده سفته فوق نزد دادسرا شکایت نموده و عنوان کرده  است که هرچند صدور سفته بلامحل دارای عنوان مجرمانه نمی باشد ، اما از آنجایی که سفته و چک هر دو سند تجاری هستند و صادر کننده هر دو سند موظف به ایفای تعهد قانونی خود در قبال دارنده آن می باشد ، از دادسرا خواسته است همانگونه که صادر کننده چک بلامحل تحت تعقیب قرار می گیرد ، صادر کننده سفته فوق نیز تحت تعقیب قرار گیرد؟ نظر شما در مورد شکایت مطرح شده فوق چیست؟ لطفاً مستدلاً نظر خود را مرقوم فرمایید.

ب) فردی که از اتباع انگلیس به شمار می رود ، در لندن از آقای اکبر که یک ایرانی است ، کلاهبرداری نموده و در حال حاضر به منظور شرکت در یک سمینار تجاری به ایران آمده و در تهران به سر می برد. آقای اکبر به دادسرا مراجعه کرده و با طرح شکایت از وی تقاضای تعقیب وی را نموده است . آیا  تبعه انگلیسی فوق به اتهام کلاهبرداری در ایران قابل تعقیب می باشد؟ با عنایت به مواد اولیه قانون مجازات اسلامی مستلاً به این سؤال پاسخ دهید.

 

ج) فردی در سال 1352 مرتکب قتل عمد دیگری گردیده است . در سال 1375 قاتل مذکور دستگیر می گردد و اولیای دم از دادگاه تقاضای قصاص وی را می نمایند. وکیل متهم در دادگاه عنوان می کند که با استناد به ارتکاب قتل مذکور قبل از تصویب قانون راجع به مجازات اسلامی سال 1361 و قانون مجازات اسلامی مصوب 1370 ، و با عنایت به عطف به ماسبق نشدن قوانین جزایی وفق ماده 11 قانون مجازات اسلامی ، مجازات قصاص در مورد وی قابل اجرا نخواهد بود؟ نظر شما در این زمینه چیست ؟ مستدلاً توضیح دهید.

د )مشخص نمایید که جرایم موضوع مواد زیر از قانون مجازات اسلامی ، « مطلق هستند یا مقید به نتیجه » ، « ساه هستند یا مرکب » ، « آنی هستند یا مستمر» ؟ در مورد نظر خود مختصراً توضیح دهید.

600-597  -583 -187 -504 ( در فرض عدم شمول عنوان محاربه )

ه) فردی که قصد سرقت از مغازه جواهر فروشی را دارد ، مدت ها مغازه فوق را تحت نظر گرفته و سرانجام در یک شب وسایل لازم از قبیل دسته کلید مخصوص ، اره آهن بر ، تجهیزات الکترونیکی برای از کار انداختن دزدگیر،  چراغ قوه ، طناب و سایر وسایل لازم را تهیه کرده و با یک وانت به سمت مغازه فوق حرکت می کند. پس از توقف در مقابل مغازه و تصمیم به استفاده از وسایل فوق ، پلیس به وی مشکوک شده و وسایل وی را کشف نموده و او را دستگیر می کند. چه اتهام یا اتهاماتی  متوجه فرددستگیره فوق می باشد؟

و) آقای الف  به قصد کشتن آقای ب  به او سم می دهد که بلافاصله بر اثر بر هم خوردن حال آقای ب همسرش وی را به بیمارستان متقل می کند. در بیمارستان پزشک مربوطه دستور می دهد اقای ب سریعاً به اتاق عمل انتقال یابد تا پس از بی هوشی محتویات دستگاه گوارش وی تخلیه شود . در اتاق عمل متخصص بی هوشی از داروی تاریخ مصرف گذشته استفاده نموده که بلافاصله پس از تزریق آن به آقای ب وی فوت می کند و پزشکی قانونی مرگ وی را در اثر تزریق داروی بیهوشی فاسد فوق اعلام می کند. چه اتهام یا اتهاماتی  متوجه اقای الف و متخصص بی هوشی است ؟

ز) در هر یک از موارد زیر کدام جزء از اجزاء تشکیل دهنده عنصرروانی جرم عمدی مفقود است ؟ فقدان این جزء چه تأثیری در تحقق جرم عمدی دارد؟

- فردی به تصور اینکه استفاده از ماده مخدر آمفتامبن مجاز است ، اقدام به استعمال آن می کند.

- فردی به تصور اینکه چکی جعلی که به وی داده شده ، قانوناً و به درستی توسط صارکننده آن صادر شده است ، آن را به دیگری بابت کالای خریداری شده می دهد؟

- فردی که به سرعت در خیابان در حال رانندگی است بر اثر ندیدن عابر با وی برخورد کرده و باعث مرگ وی می شود.

- پزشکی که در حال عمل جراحی بیمار قلبی است ،  رگ های منتهی به قلب وی را عمداً قطع می کند تا پس از رفع گرفتگی قلب دوباره رگ ها را وصل کند اما در این فاصله خون به مغز بیمار نمی رسد و کشته می شود .  

نوشته شده توسط محمّد اسماعیلی در 7:52 |  لینک ثابت   •